آموزش و ترفند

راهنمای جامع و اصولی برای خشک کردن آیفون خیس شده

راهنمای کامل، جامع و اصولی برای خشک کردن آیفون خیس شده

اگر آیفون شما با آب در تماس بود، وحشت نکنید! هنوز کارهای زیادی می‌توانید برای جلوگیری از خراب شدن آن انجام دهید. یکی از بهترین راه حل‌ها خشک کردن آیفون، آیپد یا ایرپاد با استفاده از بسته‌های ژل سیلیکا است. ما در زیر دقیقاً نحوه انجام این کار را توضیح داده‌ایم.

مهمترین اقدام پس از خیس شدن، خاموش کردن سریع گوشی و قطع اتصالات است؛ زیرا هنگامی که جریان الکتریکی از آیفون، آیپد یا ایرپاد شما عبور می‌کند، آب خسارت بیشتری به آن وارد می‌کند. اگر دستگاه خاموش شده است، برای اطمینان از سالم بودن هرگز آن را روشن نکنید. پس از اطمینان از خاموش بودن دستگاه، آن را به حال خود رها کنید و برای رفع مشکل، این راهنما را بخوانید.
آیفون خیس شده و آب خورده

آیفون خیس شده و آب خورده

روش‌های نجات آیفون پس از خیس شدن

اگر آیفون، آیپد یا ایرپاد شما خیس شده و در اینترنت دنبال راه حل بگردید، ممکن است با توصیه‌های متفاوت و گاهی متناقض در اینترنت روبرو شوید. عده‌ای پیشنهاد می‌کنند دستگاه خود را در یک جعبه با مواد جاذب مانند ژل سیلیکا یا برنج خام قرار دهید. گروه دیگر قرار دادن آن در فضای باز را توصیه می‌کنند تا با نسیم خنک خشک شود. به طور دقیق نمی‌توان گفت که کدام روش برای نجات یک آیفون آسیب دیده با مایعات بهتر است و هرکسی روش خود را کارآمدتر می‌داند.

اپل به شما توصیه می‌کند دستگاه‌های مرطوب را در هوای آزاد خشک کنید. اما اگر احساس کردید این کار ناکافی است، این مقاله نحوه استفاده از ژل سیلیکا برای خشک کردن آیفون، آیپد یا ایرپاد خیس شده را توضیح می‌دهد.
 

ژل سیلیکا چیست و از کجا می‌توان آن را تهیه کرد؟

ژل سیلیکا با داشتن اثر خشک کنندگی قادر به جذب رطوبت هوای اطراف خود هست. احتمالاً با بسته‌های کوچک ژل سیلیکا روبرو شده‌اید که غیر خوراکی هستند و مردم اغلب آنها را با لباس، وسایل الکترونیکی و حتی غذا حمل می‌کنند.

راهنمای کامل، جامع و اصولی برای خشک کردن آیفون خیس شده

ارزان‌ترین راه برای داشتن بسته‌های ژل سیلیکا‌، شروع به جمع آوری آنها است. اغلب آنها را در بسته وسایل الکترونیکی، لباس و محصولات غذایی قرار می‌دهند. از آنجایی که این ماده معمولا در شرایط عادی در دسترس اغلب افراد نیست، می‌توانید بجای بسته‌های آماده ژل سیلیکا از برنج استفاده کنید.

آیا می توان به جای ژل سیلیکا از برنج خام استفاده کرد؟

برنج خام نیز مانند ژل سیلیکا ماده خشک کننده‌ای است که رطوبت هوای اطراف خود را جذب می‌کند. همچنین، احتمال وجود مقدار زیادی برنج خام در خانه‌ها بیشتر از ژل سیلیکا است. البته خاصیت جذب برنج خام به مراتب کمتر از ژل سیلیکا است و احتمالاً حتی از خشک شدن دستگاه در هوای آزاد نیز بدتر باشد. اگر از برنج استفاده می‌کنید، ابتدا دستگاه خود را در حوله کاغذی بپیچید تا از گیر افتادن دانه‌ها در درگاه لایتنینگ جلوگیری کنید.

هوای آزاد یا برنج برای خشک کردن آیفون
هوای آزاد برای خشک کردن آیفون شما بهتر از برنج است.

نحوه استفاده از ژل سیلیکا برای خشک کردن آیفون، آیپد یا ایرپاد مرطوب

برای کسب بهترین نتیجه، مراحل زیر را دنبال کنید. ابتدا تا حد امکان مایعات را از آیفون، آیپد یا ایرپاد خیس شده پاک کنید؛ سپس دستگاه را در یک ظرف با بسته‌های ژل سیلیکا قرار دهید. از روشن کردن و استفاده از دستگاه قبل از خشک شدن کامل خودداری کنید، زیرا با این کار می‌توانید صدمات جبران ناپذیری وارد کنید.[irp]

گام اول: آیفون، آیپد یا ایرپاد خود را خاموش کرده و  اتصالات دستگاه را جدا کنید

حتی آیفون‌های ضد آب نیز کاملا ضد آب نیستند. دستگاه خود را در اسرع وقت خاموش کنید تا از اتصال کوتاه مدارهای دستگاه داخل آب جلوگیری کنید. از اتصال آیفون، آیپد یا ایرپاد خود به شارژ جدا خودداری کنید که این کار خطرناک‌ترین کار ممکن است.

قطع اتصال ایرپاد از تنظیمات بلوتوث
اتصال ایرپاد را از تنظیمات بلوتوث قطع کنید.

متأسفانه، هیچ دکمه‌ای برای روشن و خاموش کردن ایرپاد وجود ندارد. بهترین کار بیرون آوردن آنها از کیس شارژ و قطع اتصال آنها از دستگاه‌های دیگر است. برای انجام این کار مراحل Settings > Bluetooth > AirPods > Forget This Device را در آیفون طی کنید.

گام دوم: بدنه آیفون، آیپد یا ایرپاد خیس شده را خشک کنید

اگر دستگاه شما با هر ماده‌ای بجز آب خیس شد، آن را زیر شیر آب بشویید. اگرچه غیر عادی به نظر می‌رسد، اما شما باید مایعاتی را که ممکن است هنگام خشک شدن باعث چسبناک شدن یا رسوب می‌شود را از بین ببرید.

پارچه های بدون پرز و میکروفیبر
آیفون، آیپد یا ایرپاد خیس شده را با یک پارچه تمیز خشک کنید.

سپس از یک حوله، پارچه بدون پرز و یا حتی یک تیشرت نخی برای خشک کردن آیفون، آیپد یا ایرپاد خیس شده استفاده کنید. هدف از این کار جذب حداکثری مایعات است.

آیفون یا آیپد خود را در حالی که پورت به سمت پایین است، نگه دارید و به آرامی در کنار دستگاه ضربه بزنید تا مایعات خارج شوند.

گام سوم: قاب را بردارید و سیم کارت را خارج کنید

ممکن است داخل قاب، زیر محافظ صفحه یا داخل خشاب سیمکارت، مایعات باقیمانده باشد. دستگاه خود را از قاب خارج کرده و محافظ صفحه را جدا کنید. سپس با استفاده از سوزن خشاب سیمکارت را خارج کنید.

خارج کردن خشاب سیم کارت از آیفون
خشاب سیم کارت را از آیفون خارج کنید

ایرپاد خود را از کیس شارژ دور نگه دارید و هرگونه برچسب یا لوازم جانبی متصل به آن را بردارید.

برای خشک کردن رطوبت اضافی از حوله، پارچه بدون پرز و یا تیشرت نخی استفاده کنید.

گام چهارم: دستگاه خود را با بسته های ژل سیلیکا در یک ظرف قرار دهید

بعد از آن که بدنه دستگاه خود را تا حد قابل قبولی خشک کردید، آیفون، آیپد یا ایرپاد خود را در کنار بسته‌های زیادی از ژل سیلیکا در یک بسته غیرقابل نفوذ بوسیله هوا قرار دهید.

قرار دادن آیفون در بسته های ژل سیلیکا
دستگاه خود را با بسته های ژل سیلیکا در یک ظرف قرار دهید

بسته‌های ژل سیلیکا را باز نکنید. اگر ژل سیلیکا را بدون بسته‌بندی خریداری کرده‌اید، دستگاه خود را در یک دستمال حوله کاغذی بپیچید تا مواد وارد درگاه‌ها نشود. شما باید از ژل سیلیکا به اندازه کافی استفاده کنید تا تمام مایعات داخل دستگاه را جذب کند. گفتن دقیقاً چه مقدار ژل سیلیکا دشوار است، اما استفاده هرچه بیشتر بهتر است.

گام پنجم: حداقل دو روز دستگاه را رها کنید تا خشک شود

اکنون سخت‌ترین و خسته کننده‌ترین قسمت پس از بسته‌بندی آیفون، آیپد یا ایرپاد با بسته های ژل سیلیکا، استفاده نکردن از دستگاه به مدت حداقل دو روز است تا خشک شود. اگر برای آزمایش، دستگاه خود را قبل از خشک شدن کامل روشن کنید، ممکن است صدمات جبران ناپذیری به اجزای داخل آن وارد کنید.

آیفون خیس شده و آب خورده

آیفون خیس شده و آب خورده

پس از دو روز (یا بیشتر)، دستگاه خود را از ظرف خارج کرده و آن را روشن کنید. اگر دستگاه روشن نشد، ممکن است باتری تمام شده باشد و لازم باشد دوباره آن را شارژ کنید.

امیدواریم پس از طی مراحل بالا دستگاه دوباره قابل استفاده باشد.

تماس با پشتیبانی اپل

آخرین راهکار برای آیفون، آیپد یا ایرپاد خیس شده که کار نمی‌کند، تماس با پشتیبانی اپل است. متاسفانه اپل در ایران نمایندگی رسمی ندارد، اما اگر میتوانید به یکی از نمایندگی‌های رسمی اپل در کشورهای دیگر مراجعه کنید،‌ ادامه را بخوانید. اگر دستگاه هنوز پس از استفاده از ژل سیلیکا برای خشک کردن آن کار نمی‌کند، ممکن است نیاز به تعمیر یا تعویض توسط اپل داشته باشد.

پشتیبانی اپل

پشتیبانی اپل

خسارت مایع به دستگاه را به اپل ذکر نکنید، مگر اینکه کسی به طور خاص از شما در مورد آن سوال کند. اگر اپل شواهدی از وجود مایعات در دستگاه شما پیدا نکند، ممکن است به شما تعمیر یا تعویض رایگان بدهد. برای رزرو وقت در نزدیکترین ارائه دهنده خدمات مجاز، خود مستقیماً با پشتیبانی اپل تماس بگیرید.

اشتراک اپل آرکید

اشتراک اپل آرکید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 − 3 =