اپلیکیشن ها, اپلیکیشن های iOS, اپلیکیشن های iPadOS, نقد و بررسی

مقایسه اپل موزیک با اسپاتیفای ؛ بهترین استریم موسیقی چیست؟

مقایسه اپل موزیک با اسپاتیفای ؛ بهترین استریم موسیقی چیست؟

در مقایسه اپل موزیک با اسپاتیفای می خواهیم به این پرسش پاسخ دهیم که از میان Apple Music و Spotify کدام سرویس استریم موسیقی امکانات بیشتری را در اختیار کاربران قرار می دهد و قابلیت های مختلف و هزینه ماهانه که کاربران باید برای آنها بپردازند به صرفه تر است.

اپل موزیک و اسپاتیفای مهمترین بازیگران عرصه‌ی سرویس های استریم موسیقی آنلاین در حال حاضر محسوب می‌شوند و هر دو از قابلیت‌های فوق العاده‌ای برای کشف موسیقی های جدید و گوش دادن به عناوین محبوب برخوردارند. اسپاتیفای تقریبا قدیمی‌ترین نرم افزار این حوزه محسوب می‌شود و بیشتر از هر سرویس استریم دیگری کاربر فعال ماهانه دارد. اما اپل موزیک هم به لطف و برخورداری از پشتیبانی کاربران آی او اس روز به روز پیشرفت بیشتری دارد و به زودی ممکن است به محبوب ترین سرویس استریم موزیک جهان تبدیل شود. جهت کسب اطلاعات درباره نحوه استفاده از اپل موزیک و اسپاتیفای دیگر مقالات ما را مطالعه نمایید.

اسپاتیفای یا اپل موزیک

اسپاتیفای یا اپل موزیک

هر جفت این سرویس‌های کاربردی می‌توانند تجربه موسیقیایی منحصر به فردی را در اختیار شما قرار دهند و می‌توانید موسیقی های مختلف را دانلود کنید تا بعدا به صورت آفلاین از آن‌ها لذت ببرید. همچنین قابلیت استفاده از این اپلیکیشن ها بدون تبلیغات مزاحم و پرداخت مبالغ ماهانه نیز امکان‌پذیر است. بنابراین در ادامه این مطلب اختصاصی در فراسیب با ما همراه باشید تا با مقایسه اپل موزیک و اسپاتیفای ببینیم کدام یک از آنها در بخش‌های مختلف عملکرد بهتری دارد.

حق اشتراک ماهانه و هزینه استفاده از اسپاتیفای و اپل موزیک

مقایسه اپل موزیک با اسپاتیفای (Apple Music یا Spotify)

مقایسه اپل موزیک با اسپاتیفای (Apple Music یا Spotify)

یک کاربر برای استفاده از سرویس اپل موزیک لازم است که ماهانه ۹.۹۹ دلار را پرداخت کند. این رقم برای کاربران ایالات متحده آمریکا تعیین شده و در کشورهای مختلف کمی تفاوت دارد. برای استفاده از اسپاتیفای نیز کاربران می‌توانند ۹.۹۹ دلار به صورت ماهانه پرداخت کنند تا اشتراک ویژه را دریافت نمایند. همچنین اسپاتیفای یک طرح دیگر نیز دارد که با ثبت نام در آن کاربران می‌توانند تبلیغات را مشاهده کنند و دیگر نیازی به پرداخت مبلغ ماهانه نخواهند داشت؛ البته در این حالت برخی از ویژگی‌های پیشرفته‌تر آن همچنان هم قفل خواهد بود.

مقایسه اپل موزیک با اسپاتیفای (Apple Music یا Spotify)

مقایسه اپل موزیک با اسپاتیفای (Apple Music یا Spotify)

در هر دو سرویس کاربران می‌توانند در طرح‌های مخصوص دانش‌آموزان و خانواده‌ها با پرداخت به ترتیب ۴.۹۹ دلار و ۱۴.۹۹ دلار به صورت ماهانه ثبت نام کنند. همچنین کاربران با ثبت نام در طرح مخصوص دانش‌آموزان اسپاتیفای یک دسترسی به سرویس تلویزیون اینترنتی Hulu TV به همراه تبلیغات و البته دسترسی نامحدود به سرویس استریم فیلم و سریال SHOWTIME خواهند داشت. البته صرف نظر از این تفاوت‌ها طرح‌های خانوادگی اسپاتیفای و اپل موزیک از نظر هزینه کاملا مشابه یکدیگر است و حداکثر ۶ نفر از اعضای یک خانواده می‌توانند با استفاده از حساب‌های کاربری شخصی به آنها دسترسی داشته باشند.

اسپاتیفای یا اپل موزیک

اسپاتیفای یا اپل موزیک

همچنین در اپل موزیک اعضای یک خانواده می‌توانند خریدهای آیتونز را نیز با یکدیگر به اشتراک بگذارند. البته برای استفاده از این قابلیت لازم است که تمام اعضای خانواده از یک کارت اعتباری یکسان برای خریدهای اپ استور استفاده کنند. اشتراک ماهانه اپل موزیک و اسپاتیفای به صورت خودکار تمدید می‌شود و کاربران می‌توانند این تمدید خودکار را غیرفعال کنند و تنها تا آخرین روز باقی مانده از اعتبار خود از اکانت‌شان استفاده کنند. ما برای راحتی کار شما کاربران عزیز فراسیب، امکان خرید مستقیم اشتراک پریمیوم اسپاتیفای و اپل موزیک را فراهم کرده‌ایم که از طریق لینک‌های زیر می‌توانید توضیحات بیشتر در این رابطه را مشاهده کنید:

خرید اشتراک اپل موزیک   |   خرید اشتراک پریمیوم اسپاتیفای

کد تخفیف ۱۰ درصدی خرید اسپاتیفای و اپل موزیک: VSCD10

مقایسه پلن رایگان سرویس‌های اپل موزیک و اسپاتیفای

مقایسه اپل موزیک با اسپاتیفای (Apple Music یا Spotify)

مقایسه اپل موزیک با اسپاتیفای (Apple Music یا Spotify)

اپل موزیک امکان استفاده رایگان تا ۳ ماه را به کاربران می‌دهد و پس از آن به صورت خودکار به حالت پریمیوم در‌می‌آید که البته کاربران می‌توانند قبل از رسیدن این تاریخ تمدید خودکار طرح را غیر فعال کنند. در اسپاتیفای نیز کاربران می‌توانند قبل از پرداخت هزینه، ۳۰ روز به صورت رایگان از ویژگی‌های پیشرفته‌ی این نرم افزار استفاده کنند با این تفاوت که برخلاف اپل موزیک، کاربران می‌توانند این استفاده رایگان را همچنان هم ادامه دهند و نیازی به خرید اشتراک ماهانه نخواهند داشت.

قابلیت گوش دادن به موسیقی به صورت آفلاین در اسپاتیفای و اپل موزیک

مقایسه اپل موزیک با اسپاتیفای (Apple Music یا Spotify)

مقایسه اپل موزیک با اسپاتیفای (Apple Music یا Spotify)

کاربران با خرید اشتراک های ویژه اپل موزیک و اسپاتیفای می‌توانند به کاتالوگی شامل میلیون‌ها موسیقی برتر دسترسی داشته باشند. اپل موزیک دارای ۵۰ میلیون فایل موسیقی است و کاربران اسپاتیفای نیز به بیش از ۳۵ میلیون آهنگ دسترسی خواهند داشت. بنابراین با ثبت نام در هرکدام از این دو سرویس می‌توانید تعداد بسیار زیادی از فایل های موسیقی در سبک‌های مختلف را مشاهده کنید. اما از حیث قابلیت گوش دادن به موسیقی به صورت آفلاین، محدودیت‌هایی وجود دارد و اپل موزیک تنها برای به کاربران اجازه می‌دهد که تا سقف ۱۰۰ هزار آهنگ را به کتابخانه خود اضافه کنند.

این آهنگ ها بعدا از طریق کتابخانه موزیک های آیکلود قابلیت اشتراک‌گذاری بین دیوایس‌های مختلفی که از اپل آیدی یکسان استفاده می‌کنند را خواهد داشت. کاربران اسپاتیفای نیز می‌توانند تا سقف ۱۰ هزار آهنگ را بر روی ۵ دیوایس مختلف به کتابخانه شخصی خود اضافه کنند که البته این تعداد شامل پلی لیست‌های ذخیره شده نمی‌شود. قابلیت گوش دادن به موسیقی آفلاین Apple Music شامل فایل‌های موسیقی، فایل‌های ویدیویی، کنسرت‌ها و آثار اختصاصی عرضه شده توسط هنرمندان می‌شود. همچنین ثبت نام کنندگان در اسپاتیفای به کتاب‌های صوتی و پادکست‌ها نیز دسترسی خواهند داشت که اتفاقا این نرم افزار برای این قابلیت محبوبیت زیادی به دست آورده است.

تفاوت اپل موزیک و اسپاتیفای در کیفیت پخش موسیقی

مقایسه اپل موزیک با اسپاتیفای (Apple Music یا Spotify)

مقایسه اپل موزیک با اسپاتیفای (Apple Music یا Spotify)

اپل موزیک فایل‌های موسیقی با فرمت AAC را با ریت ۲۵۶ کیلوبیت بر ثانیه استریم می‌کند و این در حالی است که اسپاتیفای از فرمت Ogg Vorbis استفاده کرده و به شما اجازه می‌دهد بیت ریت را مطابق سلیقه خودتان انتخاب کنید. در نسخه موبایل این اپلیکیشن امکان انتخاب از میان کیفیت‌های پایین (۲۴ کیلوبیت بر ثانیه)، نرمال (۹۶ کیلوبیت بر ثانیه)، بالا (۱۶۰ کیلوبیت بر ثانیه) یا بسیار بالا (۳۲۰ کیلوبیت بر ثانیه) وجود دارد. بنابراین تفاوت چندانی میان بالاترین کیفیت این دو سرویس استریم وجود ندارد، اما در مقایسه اپل موزیک با Spotify، کاربران اسپاتیفای گزینه‌های بیشتری برای شخصی‌سازی تجربی موسیقی خود خواهند داشت.

 

نرم افزار مخصوص دسکتاپ، وب و موبایل

مقایسه اپل موزیک با اسپاتیفای (Apple Music یا Spotify)

مقایسه اپل موزیک با اسپاتیفای (Apple Music یا Spotify)

سرویس اپل موزیک از طریق نرم افزار موسیقی پیشفرض آی او اس قابل دسترسی است که رابط کاربری جذابی دارد و بر روی هر آیفون، آیپد و آیپاد تاچ به صورت پیش‌فرض نصب شده است. همچنین کاربران اندروید می‌تواید این نرم افزار را به صورت جداگانه دانلود کنند و این در حالی است که نرم افزار اسپاتیفای نیز با رابط کاربری یکسان برای اندروید و آی او اس قابل دریافت است. در نرم افزار اپل موزیک چندین تب را مشاهده می‌کنید که قابلیت دسترسی به ایستگاه‌های رادیویی، قابلیت دریافت پیشنهادها بر اساس موسیقی هایی که قبلا گوش داده‌اید، امکان مشاهده کاتالوگ اپل موزیک و قابلیت جستجو در میان کتابخانه موسیقی شخصی را به کاربر می‌دهد.

در نرم‌افزار اسپاتیفای نیز همین ساختار جداگانه وجود دارد و قابلیت‌هایی نظیر جستجو در کاتالوگ و امکان دریافت پیشنهادهای مختلف دیده می‌شود. از حیث رابط کاربری هر دو اپلیکیشن محیط خلوت و ایده‌آلی دارند که امکان به‌اشتراک‌گذاری و مدیریت محتوای در حال پخش، اضافه کردن موسیقی ها به لیست پخش و تنظیمات مختلف را به راحتی به کاربر می‌دهد. البته یکی از محدودیت‌های مهم اسپاتیفای در مقایسه اپل موزیک بر روی آی او اس این است که شما امکان اضافه کردن فایل های موسیقی ذخیره شده بر روی دیوایس را به نرم ‌افزار اسپاتیفای ندارید و برای این کار باید از نسخه دسکتاپ استفاده کنید و سپس موسیقی ها را از کامپیوتر به اشتراک بگذارید که البته عملکرد آن نیز به خوبی سرویس iCloud‌ Music Library نیست.

مقایسه اپل موزیک با اسپاتیفای (Apple Music یا Spotify)

مقایسه اپل موزیک با اسپاتیفای (Apple Music یا Spotify)

بر روی پلتفرم دسکتاپ کاربران اپل موزیک می‌توانند از این سرویس از طریق اپلیکیشن آیتونز برای مک و ویندوز استفاده کنند که ظاهر کاملا مشابهی با نسخه موبایل آن دارد. آیتونز دارای قابلیتی تحت عنوان پلی لیست هوشمند است که به طور خودکار ترک‌ها را بر اساس ژانر، تاریخ اضافه شدن، تعداد لایک‌های دریافتی و فاکتورهای دیگر دسته‌بندی می‌کند.

اسپاتیفای نیز یک اپلیکیشن مخصوص مک و ویندوز دارد که رابط کاربری آن جا‌به‌جا شدن بین قسمت‌های مختلف را آسان‌تر از آیتونز ارائه می‌دهد. چنین اسپاتیفای دارای یک نسخه مخصوص وب است که به کاربران اجازه می‌دهد از طریق هر مرورگر اینترنتی به این سرویس دسترسی داشته باشند و به گوش دادن موسیقی مشغول شوند. بنابراین این قابلیت مهم که نیاز به نصب نرم افزار را از بین می‌برد، یک برتری مهم برای اسپاتیفای است.

البته کاربران برای گوش دادن به اپل موزیک از طریق مرورگر وب می‌توانند از یک وب پلیر شخص ثالث تحت عنوان Musish استفاده کنند که فعلا در مرحله توسعه قرار دارد.

مقایسه اپل موزیک با اسپاتیفای از نظر قابلیت کشف موسیقی های جدید

مقایسه اپل موزیک با اسپاتیفای (Apple Music یا Spotify)

مقایسه اپل موزیک با اسپاتیفای (Apple Music یا Spotify)

زمانی که در اپل موزیک ثبت نام می‌کنید اپل از شما می‌خواهد که لیستی از خوانندگان مورد علاقه خود را انتخاب کنید تا سلیقه موسیقی شما در نرم افزار ثبت شود. با استفاده از این اطلاعات اپل موزیک موسیقی های منتشر شده جدید، میکس‌های روزانه و لیست‌های پخش را مطابق سلیقه شما پیشنهاد می‌دهد. این پلی لیست‌ها می‌توانند بر مبنای سبک‌های مختلف موسیقی مانند پاپ و جاز و یا بر اساس آثار یک خواننده مشخص باشد؛ همچنین برای فعالیت‌های مختلف مانند مطالعه و ورزش نیز لیست‌های پخش مخصوصی آماده شده است.

در هوم اسکرین اسپاتیفای نیز کاربران به بخش مخصوص سفارشی‌سازی‌شده برای آنها دسترسی خواهند داشت که هر دوشنبه بر اساس عادت های موسیقیایی کاربر و بنا بر موارد مورد علاقه او، یک پلی لیست دو ساعته متشکل از موسیقی های جذاب را برای او آماده می‌کند. همچنین میکس‌های روزانه متشکل از موسیقی ها و خوانندگان در یک ژانر مشخص به همراه پیشنهادهای مختلف در دسته‌بندی‌های مرتب، از امکانات اسپاتیفای به شمار می‌رود.

در هوم اسکرین اسپاتیفای کاربران می‌توانند موسیقی های اخیرا منتشر شده و پلی لیست‌هایی که برای ژانرها و حالت‌های روحی مختلف سفارشی‌سازی شده‌اند را مشاهده کند و در اپل موزیک نیز چنین بخشی در تب مخصوص Browse به همراه لیست برترین‌ها و موزیک ویدیو‌ها قابل مشاهده است. در این بخش یک قسمت مخصوص سینما و تلویزیون نیز وجود دارد که مستندهای هنرمندان و برنامه‌های مرتبط نظیر Carpool Karaoke را در آنجا می‌توانید مشاهده کنید.

مقایسه اپل موزیک با اسپاتیفای (Apple Music یا Spotify)

مقایسه اپل موزیک با اسپاتیفای (Apple Music یا Spotify)

یک تب مخصوص رادیو در اپل موزیک وجود دارد که ایستگاه‌های موسیقی را بر مبنای سلیقه کاربر به وی پیشنهاد می‌دهد و همچنین امکان گوش دادن به ایستگاه رادیویی Beats 1 نیز وجود دارد که به صورت ۲۴ ساعته به پخش موسیقی می‌پردازد و محبوبیت فراوان میان کاربران دارد. در اسپاتیفای نمونه مشابهی مشاهده نمی‌شود اما شما می‌توانید با استفاده از موسیقی ها، آلبوم‌ها، خوانندگان و لیست‌های پخش به ساخت یک ایستگاه بپردازید.

الگوریتم پیشنهاد هوشمند موسیقی اسپاتیفای به طور کلی بهتر از اپل موزیک عمل می‌کند، اما در مقابل قابلیت جذابی در اپل Music وجود دارد که به کاربر اجازه می‌دهد از طریق کادر جستجو، قسمتی از متن آهنگ را وارد کند و موسیقی های دارای آن متن را پیدا کند.

 

 • امکانات به اشتراک گذاری موسیقی

هر دو سرویس اجازه می‌دهند که دوستان خود را دنبال کنید و به‌اشتراک‌گذاری موسیقی با یکدیگر بپردازید. قابلیت به‌اشتراک‌گذاری لینک یک موسیقی از طریق شبکه‌های اجتماعی نیز وجود دارد. شما در نرم افزار دسکتاپ اسپاتیفای می‌توانید مشاهده کنید که دوستانتان در حال گوش دادن به چه موسیقی هستند و در تب For You اپل موزیک نیز امکان مشابهی وجود دارد.

 • پشتیبانی از اسپیکرها و دستیارهای صوتی هوشمند

مقایسه اپل موزیک با اسپاتیفای (Apple Music یا Spotify)

مقایسه اپل موزیک با اسپاتیفای (Apple Music یا Spotify)

با ثبت نام در سرویس اپل موزیک شما می‌توانید از دستیار صوتی هوشمند اختصاصی اپل یعنی سیری به عنوان دی جی شخصی خود استفاده کنید و برای کنترل موزیک در حال پخش، تنظیم لیست موسیقی های بعدی، پیدا کردن اطلاعات مختلف درباره یک آهنگ، اضافه کردن فایل‌ها به کتابخانه شخصی خود و یا کشف موسیقی های جدید از آن بهره ببرید. این یک برتری مهم در مقایسه اپل موزیک با اسپاتیفای محسوب می‌شود و همچنین اسپیکر هوم پاد که به طور ویژه برای سازگاری با اپل موزیک توسعه یافته است، می‌‌تواند از طریق دستورات صوتی به سیری، پلی لیست در ژانرهای مختلف را پخش کند، لایک و دیس لایک کاربر را بر روی یک موزیک ثبت نماید و یا بر اساس سلیقه‌ی موسیقی کاربر، یک ایستگاه رادیویی جدید را به او پیشنهاد دهد.

هیچکدام از این ویژگی‌ها برای اسپاتیفای در دسترس نیستند و شما تنها می‌توانید به استریم موسیقی از طریق این اسپیکر بپردازید. البته دستگاه‌های شخص ثالث زیادی وجود دارند که از اسپاتیفای پشتیبانی می‌کند و اسپیکرهای هوشمند مختلفی درون بازار با این نرم ‌افزار سازگار هستند. در ضمن اگر شما دستگاهی مشابه اسپیکرهای هوشمند آمازون با پشتیبانی از الکسا در اختیار داشته باشید، می‌توانید اپل موزیک و اسپاتیفای را بر روی آن به طور همزمان داشته باشید .

 • گوش دادن به موسیقی در خودرو

مقایسه اپل موزیک با اسپاتیفای (Apple Music یا Spotify)

مقایسه اپل موزیک با اسپاتیفای (Apple Music یا Spotify)

پلتفرم CarPlay اپل از اسپاتیفای و اپل موزیک به طور همزمان پشتیبانی می‌کند و در بسیاری از سرویس‌های سرگرمی خودروهای جدید نیز اجازه نصب این دو نرم ‌افزار را خواهید داشت. برای استفاده از اسپاتیفای و اپل موزیک درون خودرو می‌توانید از کابل یو اس بی و یا بلوتوث استفاده کنید.

نقاط قوت سرویس Apple Music

 • سازگاری فوق‌العاده و امکان استفاده از تمام قابلیت‌ها در اکوسیستم اپل 
 • ایستگاه رادیویی زنده بیتس وان و آرشیو کامل‌تر
 • پیشنهادهای موسیقی های تهیه شده توسط کاربرهای واقعی
 • امکانات مشابه شبکه‌های اجتماعی
 • قابلیت آپلود کردن موسیقی های شخصی کاربر
 • پشتیبانی نیتیو از اسپیکر هوشمند هوم پاد

نقاط قوت سرویس Spotify

 • امکان انتخاب از میان هزاران پلی لیست متنوع
 • نسخه مخصوص وب بدون نیاز به نصب اپلیکیشن
 • الگوریتم‌های سفارشی‌سازی پیشرفته
 • قابلیت استفاده رایگان با مشاهده تبلیغات

اسپاتیفای یا اپل موزیک، بالاخره کدام‌یک بهتر است؟

اسپاتیفای یا اپل موزیک

اسپاتیفای یا اپل موزیک

بنابراین در انتهای این مقایسه مشاهده می‌کنید که هر دو سرویس استریم موسیقی امکانات قدرتمندی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد و انتخاب این که کدام یک از آنها بهتر از دیگری است، واقعا کار دشواری‌ست. از حیث هزینه‌ها تقریبا می‌توان گفت سرویس‌های پریمیوم هر دو اپلیکیشن قیمت یکسانی دارند، اما در اسپاتیفای شما می‌توانید بدون نیاز به پرداخت هزینه و با مشاهده تبلیغات (و البته امکانات محدود‌تر) به طور رایگان نیز از این سرویس استفاده کنید.

در مقابل اپل آرشیو قدرتمندتری از فایل‌های موسیقی جمع‌آوری کرده و استفاده از آن برای کاربران علاقه‌مند به محصولات اپل جذاب‌تر است و سازگاری بیشتری با آیفون، آیپد و مک دارد. بنابراین نظر شما کاربران عزیز فراسیب چیست؟ کدام یک از این دو سرویس را برای گوش دادن به موسیقی آنلاین انتخاب می‌کنید؟

خرید اشتراک اپل موزیک   |   خرید اشتراک پریمیوم اسپاتیفای

کد تخفیف ۱۰ درصدی خرید اسپاتیفای و اپل موزیک: VSCD10

اشتراک اپل آرکید

اشتراک اپل آرکید

نوشته های مشابه

5 دیدگاه در “مقایسه اپل موزیک با اسپاتیفای ؛ بهترین استریم موسیقی چیست؟

 1. سام گفت:

  مقاله کاملی بود ممنون، من اینترفیس اپل میوزیک رو بیشتر میپسندم، سهولت داشتن تب آخرین دانلودها بسیار زیباست.

 2. آرش گفت:

  من جفتشو همزمان رو گوشیم دارم همیشه ، به نظر شخصی من اپل موزیک از همه لحاظ برتری داره ، از لحاظ کیفیت وضوح و قدرت بیشتری هم داره . از نظر شخصی من ، پیشنهاد موزیکشم بهتره و دلیل داشتن اسپاتیفای هم جدا از کیفیت فوق العادش پشتیبانی از موزیک های به روز ایرانیه.

 3. AMIR گفت:

  در دو کلمه جفتشون و تعریف میکنم ک

  اسپاتیفای = باهوش
  اپل موزیک = با کیفیت

 4. Elena گفت:

  اصلا خوب نبودمن چندساله فقط از رادیوجوان استفاده میکنم اون از همه ی موسیقی ها بهتره

 5. ناصر محمدزاده گفت:

  از نظر کیفیت اهنگ الان اپل دیجیتال مستر و لاس لس اضافه کرده که اسپاتیفای هنوز از فرمت قبل استفاده میکنه دوم اینکه اپل موزیک برای استفاده vpn نمیخواد از اون طرف اسپاتیفای سرعت پخش استریمش خیلی سریع تر از اپل موزیک رو اندروید البته تست کردم دوم اسپاتیفای رو ساعت های هوشمند اندروید و اپل قابل نصب در کل اسپاتیفای خیلی با ثبات تر و نرم تر رو اندروید ولی اپل جذاب تر و با کیفیت تر

نظرات بسته شده است.