آموزش و ترفند iOS, آموزش و ترفند iPadOS

۵ مشکل مهم آیفون و آیپد که با DFU Mode رفع میشود

۵ مشکل مهم آیفون و آیپد که با DFU Mode رفع میشود

یکی از روش هایی که میتوان برای رفع مشکلات آیفون، آیپد و آیپاد تاچ استفاده شود DFU Mode یا «حالت آپدیت فریمور دستگاه» است. دستگاهی که در حالت DFU قرار داشته باشد امکان نصب iOS یا iPadOS از نو روی آن وجود دارد، همچنین زمانی که سیستم عامل دستگاه به درستی بوت نمیشود یا پس از اجرا مشکلات جدی مانند غیرفعال بودن امکانات سیستم عامل یا اپلیکیشن ها روی آن دیده میشود با حالت DFU مشکل آن حل میشود.

در ادامه با فراسیب همراه باشید تا به ۵ مشکل آیفون و آیپد که با DFU Mode رفع میشود بپردازیم…

بررسی و رفع مشکلات آیفون و آیپد با DFU Mode

مهم: پیش از فعالسازی DFU Mode و نصب مجدد فریمور بهتر است سایر روش ها مانند آپدیت کردن سیستم عامل، اپلیکیشن ها، فعالسازی recovery mode و… را تست کنید و DFU Mode را بعنوان آخرین چاره در نظر بگیرید، چرا که ممکن است با این موارد مشکل دستگاه رفع شود و نیاز به نصب مجدد همه چیز از نو نباشد! البته در صورت بروز مشکل داشتن بکاپ نیز بسیار کمک کننده خواهد بود اما به هر حال DFU Mode آخرین راهکار به حساب میاید.
همچنین بشدت توصیه میشود اگر دستگاه شما سیستم عامل را طوری بوت (اجرا) میکند که امکان بکاپ گرفتن در آن میسر است حتما این کار را انجام دهید.

بکاپ آیفون

بکاپ آیفون

در ادامه موارد کاربرد DFU Mode را بررسی میکنیم…

۱. خرابی آیفون، آیپد و آیپاد تاچ

گاها در iOS یا iPadOS مشکلات نرم افزاری بسیار زیاد و غیرقابل حل دیده میشود و عملا استفاده از آیفون، آیپد یا آیپاد تاچ را غیر ممکن میکند. بطوریکه برای آپدیت سیستم عامل، اپلیکیشن ها و یا حذف اپلیکیشن ها سیستم عملکرد جالبی ندارد.

همچنین پس از خاموش و روشن کردن دستگاه، لوگوی اپل مدت زیادی نمایش داده میشود یا صفحه کاملا به حالت سیاه در میاید. برای این مشکلات استفاده از حالت DFU به احتمال زیاد مشکل بوجود آمده را رفع میکند.

خرابی آیفون، آیپد و آیپاد تاچ

خرابی آیفون، آیپد و آیپاد تاچ

۲. مشکل بوت لوپ یا تکرار بوت

بوت لوپ (Boot Loop) یا همان تکرار بوت مشکلی دیگر است که راه چاره آن DFU Mode است و در حل این مشکل بسیار موثر میباشد. مشکل بوت لوپ یا تکرار بوت در آیفون، آیپد و آیپاد تاچ لوگوی اپل (همان سیب معروف) ظاهر میشود، هیچ اتفاق خاصی نمی افتد و پس از لحظاتی صفحه ناپدید شده و مجدد ظاهر میشود. این مورد ممکن است چندین بار تکرار شود.

Boot Loop در آیفون - بوت لوپ در آیفون

Boot Loop در آیفون – بوت لوپ در آیفون

۳. خرابی فریمور آیفون، آیپد و آیپاد تاچ

همانطور که در مقدمه مطلب اشاره شد برای رفع مشکل اپلیکیشن های معیوب میتوانید از recovery mode استفاده کنید. اما اگر خود سیستم عامل به دلایلی خراب شده باشد باید از DFU Mode برای رفع مشکل آن استفاده کرد. لذا اگر پیغامی شبیه your iPhone firmware is corrupt روی دستگاه مشاهده کردید و یا هر پیغامی که مضمون آن خرابی فریمور است یا به آن اشاره میکند حالت DFU برای حل این مورد بسیار کمک کننده است.

مهم: این مشکل احتمالا بخاطر ناقص یا معیوب بودن فریمور دستگاه است که پیشنهاد میشود قبل DFU Mode اقدام به آپدیت سیستم عامل کنید و اگر مشکل رفع نشد دستگاه را به حالت DFU ببرید و مجدد سیستم عامل آنرا نصب کنید.

فریمور آیفون و آیپد

فریمور آیفون و آیپد

۴. مشکل در بروزرسانی نرم‌افزاری آیفون، آیپد و آیپاد تاچ

گاهی اوقات هنگام آپدیت نسخه سیستم عامل آیفون، آیپد و آیپاد تاچ دیده میشود بعلت مشکلات مختلف شارژ باتری ناگهان تمام میشود یا اینترنت و برق دچار اختلال میشوند. این اتفاق ها ممکن است مشکلات عجیب و جدی در دستگاه ایجاد کند.

حال اگر آپدیت ناموفق بوده و ریستور به نسخه قبلی هم امکان پذیر نباشد سیستم عامل نیز دچار مشکل شده باشد باید از DFU Mode برای نصب مجدد سیستم عامل استفاده کرد.

آپدیت سیستم عامل آیفون

آپدیت سیستم عامل آیفون

۵. مشکلات به ظاهر سخت افزاری

برخی موارد و مشکلاتی که گاها در آیفون، آیپد و آیپاد تاچ دیده میشود و از دید بعضی افراد فنی باید دستگاه باز شود و مورد بررسی قرار بگیرد با نصب مجدد سیستم عامل به کمک حالت DFU ممکن است رفع شود چرا که این موارد هم به سخت افزار و هم به سیستم عامل مرتبط است. بعضی از این موارد عبارتند از:

  • عمر باتری کم و غیر عادی
  • عمل نکردن دکمه های فیزیکی دستگاه
  • صفحه نمایش کاملا سفید یا کاملا مشکی
  • عملکرد عجیب و غیر عادی لمس صفحه نمایش
مشکلات آیفون

مشکلات آیفون

در ادامه میتوانید آموزش بردن آیفون، آیپد و آیپاد تاچ به حالت DFU را بخوانید…

اشتراک اپل آرکید

اشتراک اپل آرکید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *