آموزش و ترفند iOS

محدودسازی امکانات آی‌دیوایس با قابلیت Restrictions

قابلیت Restrictions

خیلی اوقات برایمان پیش آمده هنگام استفاده از آیفون یا آیپدمان، خواستیم فلان قابلیت را غیرفعال کنیم و به کل از شرش خلاص شویم! و یا حتی گوشی خودمون رو دست شخص یا کودکی داده ایم و نمیخواهیم تا او به برخی قسمت ها دسترسی داشته باشد. جالب است بدانید اپل نسبت به این موضوع خیلی هم بی اهمیت نبوده و قابلیت Restrictions رو اضافه کرده تا کاربران بتوانند تا حدودی حریم خصوصی آیفون و آیپد خودشون رو تقویت کنند و برخی امکانات رو غیرفعال کنند. در ادامه با فراسیب همراه باشید…

نحوه فعاسازی قابلیت Restrictions

برای دسترسی به این قابلیت کافی است به مسیر Settings > General > Restrictions بروید. پس از وارد شدن، اولین چیزی که شما مشاهده میکنید عبارت Enable Restrictions است. پس از لمس این گزینه، برای فعالسازی این قابلیت از شما پسوردی چهار رقمی میخواهد که باید آن را وارد کنید. توجه داشته باشید که بعدا برای غیر فعال کردن Restrictions به آن پسورد نیاز خواهید داشت و متاسفانه این پسورد با اثر انگشت باز نمی گردد. پس اگر پسورد رستریکشن را فراموش کنید واقعا در دردسر بزرگی می افتید، پس به خوبی این کلمه عبور را به خاطر بسپارید.

قابلیت Restrictions در iOS

قابلیت Restrictions در iOS

 

محدود سازی امکانات و دسترسی های آیفون، آیپد و آیپاد تاچ

پس از وارد کردن پسورد و تایید آن، منوی Restrictions برای شما نمایش داده میشود. این منو شامل چند بخش است که ما قصد داریم به ترتیب این بخش ها را مورد بررسی قرار دهیم.

۱- Allow: در این بخش میبینید که آیکون قابلیت‌های مهم آی‌دیوایس (همانند camera ، Safari ، FaceTime و…) به همراه دکمه ای که رنگ آن سبز است آورده شده اند. در صورتی که رنگ سبز کنار هر قسمت را به رنگ خاکستری در بیاورید، میبینید که آیکون آن ابزار از Home Screen ناپدید میشود.

برای مثال اگر میخواهید شخصی که گوشی شما در دستش است به مرور گرتان یا دوربین گوشیتان دسترسی نداشته باشد میتوانید از بخش Allow آن را disable کنید. در این بخش امکانات بیشتری برای مدیریت بهتر دیوایستان در اختیار دارید که از جمله آن ها می توان به عدم اجازه نصب اپلیکیشن ها، عدم پاک کردن اپلیکیشن ها و عدم پرداخت درون برنامه ای اشاره کرد.

قابلیت restrictions در ios

قابلیت restrictions در ios

 

2- Allowed content: در این بخش شما محدودیت بیشتری را در دیوایستان میتوانید اعمال کنید. محدودیت هایی مانند اینکه شخص استفاده کننده از دستگاه شما به چه سایت هایی دسترسی نداشته باشند و حتی می توانید آدرس سایت هایی را که میخواهید دسترسی نداشته باشند را وارد کنید. همچنین این بخش به شما این امکان را میدهد که با لمس گزینه website و زیر مجموعه specific website only کاری کنید که کودک شما فقط به سایت های مخصوص کودکان دسترسی داشته باشند. (به دلیل این که وبسایت های پیش فرض اپل عموما از سایت های خارجی می باشند شما حتی میتوانید آدرس سایت های ایرانی مناسب کودکان را نیز وارد کنید).

همچنین در این بخش می توانید دسترسی کودکتان را به اپلیکیشن های داخل تلفن همراه را نیز کنترل کنید و مشخص کنید که اپلیکیشن های مناسب رده سنی کودکتان باز باشند و سایر آن ها را مسدود کنید.

قابلیت restrictions در ios

قابلیت restrictions در ios

 

3- privacy: این بخش همان طور که از نامش پیداست مربوط به حریم شخصی شما می شود. در این بخش شما میتوانید محدودیتی از طرف دیوایستان برای اپلیکیشن ها در نظر بگیرید. برای مثال اگر شما گزینه photo را لمس کنید، خواهید دید که برای شما منویی باز می شود که شامل لیستی از اپلیکیشن ها می باشد.

شما اگر دکمه سبز رنگ کنار آیکون هر اپلیکیشن را به رنگ خاکستری در بیاورید، دیگر آن اپ دسترسی به عکس های داخل گالری شما را ندارد. به بیان ساده تر اگر شما دکمه کنار آیکون تلگرام را خاکستری کنید، دیگر نمی توانید عکسی از داخل گالریتان در تلگرام ارسال کنید. همچنین این بخش شامل گزینه های متعددی می باشد که شما می توانید مشخص کنید که هر اپلیکیشن به چه بخش هایی از دیوایس شما دسترسی داشته باشد.

قابلیت restrictions در ios

قابلیت restrictions در ios

 

4- Allow Changes: امکان محدود سازی برخی قابلیت ها همچون اینترنت همراه، میزان صدا، قابلیت Do Not Disturb و… هم در این بخش صورت میگرد و میتوان آنها را محدود کرد.

۵- Game Center: گیم سنتر هم شبکه اجتماعی بازی بین کاربران اپلی هست است که شما قادر خواهید بود تا گیم سنتر خود را تا سه مرحله محدودیت ببخشید. در ادامه به بررسی این گزینه ها میپردازیم:
‏Multiplayer games: با غیرفعال کردن این گزینه دیگر قادر به انجام بازی های دو یا چند نفره نخواهید بود.
‏Adding friends: با غیرفعال کردن این گزینه قادر به افزودن شخصی بعنوان یک دوست در گیم سنتر نخواهید بود.
Screen Recording: با غیرفعال کردن این گزینه دیگر قادر به ضبط ویدیو از صفحه نمایش بازی‌ها نیستید.

قابلیت restrictions در ios

قابلیت restrictions در ios

اشتراک اپل آرکید

اشتراک اپل آرکید

آیفون داری و هنوز اپل موزیک نداری؟ 🙄 برای خرید کلیک کن
و موزیک ها رو مستقیم و با کیفیت بالا روی آیفونت داشته باش!